Používatelia Linuxu nebudú musieť platiť dane

Od michal páleník

Zdá sa, že sa chystá zásadná novela Daňového zákona, na základe ktorej by používatelia operačného systému Linux nemuseli platiť dane. Oficiálne sa o nej zatiaľ nehovorí, avšak sú indície, že tomu tak čoskoro bude. Daňové riaditeľstvo SR (DRSR) totiž začiatkom marca 2011 na Portáli daňovej správy zneprístupnilo platformovo nezávislú webovú aplikáciu, pomocou ktorej mohli používatelia Linuxu (a ďalších operačných systémov) vypĺňať daňové priznanie za rok 2010. Webová aplikácia bola nahradená aplikáciou eDane, ktorá je použiteľná len v prostredí operačného systému Windows.

Predpokladáme, že poslanci momentálne diskutujú o tom, či sa má novela vzťahovať len na používateľov Linuxu, alebo či budú oslobodení aj používatelia ďalších operačných systémov.

Koncom marca 2010 bol portál drsr.sk kvôli preťaženiu nefunkčný, a tak vytvorenie aplikácie eDane, ktorá sa spúšťa na počítači daňovníka, je z hľadiska DRSR očakávaný krok. Vývoj aplikácie eDane však bol platený aj z daní používateľov Linuxu a ďalších operačných systémov. DRSR však uprednostnilo vývoj aplikácie pre OS Windows pred vývojom platformovo nezávislej aplikácie, ktorú by mohli používať všetci daňovníci. Jediným racionálnym vysvetlením tohto rozhodnutia je len vyššie spomenutá novela, ktorej prijatie na DRSR zrejme očakávajú ešte v marci tohto roku.