First Lego League 2010

Od Richard Beňo

V pondelok 15.11.2010 sa v UPC v Mlynskej doline (bývalá jedáleň na "Štúraku") uskutoční bratislavské/regionálne kolo tohtoročnej súťaže First Lego League (www.firstlegoleague.org, európska súťaž na www.hands-on-technology.de/firstlegoleague a slovenská na fll.sk).

Hoci samotná súťaž je určená pre vekovú kategóriu 10-16 rokov, úlohy vedia často dať zabrať aj skúseným programátorom a ak vás zaujíma robotika, algoritmizácia alebo LEGO MINDSTORMS, čítajte ďalej.
Súťaž sa skladá z troch bodovaných častí: design súťažného robota, prezentácia "výskumného" projektu a 150 sekúnd na prejdenie prekážkovej dráhy spojené s riešením úloh. Hodnotená je aj tímová práca všetkých členov družstva. Každý rok je vyhlásená iná téma - tento rok je to biomedicínske inžinierstvo.
Video o tohtoročnom spôsobe bodovania je tu: www.youtube.com/watch?v=tEwTO3S5eOs
Z videa si zároveň viete urobiť predstavu o jednotlivých úlohách, ktoré musí robot zvládnuť autonómne za 150 sekúnd hracieho času a nabrať čo najviac bodov.
Z pohľadu konštruktéra-hackera, spoľahlivé vyriešenie niektorých prekážok vyžaduje použiť netradičné konštrukcie robota, zapojenia a kombinácie senzorov a optimálny algoritmus (a dobre nabité akumulátory :).
Ja sa aj tento rok zúčastním bratislavského kola ako rozhodca/porotca. Zaujímavá bola príprava - skladanie objektov hracej plochy. Ihrisko sa dodáva v podobe zrolovanej hracej plochy a hromady vrecúšok s LEGO dielikmi. Nečakajte, že sú balíčky potriedené podľa modelov. Naopak, na postavenie hoci aj jedného objektu potrebujete otvoriť prakticky všetky :-) Dokonca aj panáčiky mali časti tela distribuované v rôznych vreckách a la Dexter (nohy, trup, hlava, vlasy :)
Človek sa stretne aj netradičnými kúskami, ktoré tak úplne bežne v stavebniciach nenájde.
Postupuje sa podľa pribalených návodov. Skladali sme na striedačku so synom, dcéra skladala bez prestávky. Na zahriatie sme začali s pár jednoduchými modelmi.
Za necelé tri hodinky intenzívneho skladania bola celá sada kompletná.
Ak chcete vidieť, ako bravúrne sa niektoré tímy popasovali s minuloročným zadaním, hľadajte na youtube "First Lego League 400 points" (čo je maximálny počet bodov)
Dva náhodné príklady zo sveta: www.youtube.com/watch?v=VJbaDeBTTK8
Spôsob bodovania z 2009 nájdete napríklad tu: www.youtube.com/watch?v=-g-V8pBVzpg
Ak vás zaujíma, čo všetko dokáže LEGO MINDSTORMS a nájdete si v pondelok čas, dobehnite pozrieť do UPC na súboj robotov - začíname ráno o 8:30 prezentáciami,  začiatok samotného súperenia robotov na ihriskách je naplánovaný na 12:30. Podrobnejšie informácie nájdete tu.
Richard