101 o ochrane osobnych udajov

Od umelecky pseudonymm

cim zacat:

(1) Dohovor Rady Európy č. 108 o ochrane jednotlivcov pri automatizovanom spracovaní osobných údajov podpísaný v Štrasburgu 28. januára 1981

(2) Smernica Európskeho parlamentu a Rady 95/46/EHS o ochrane fyzických osôb pri spracovaní osobných údajov a voľnom pohybe týchto údajov (link je na slovensky preklad)

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31995L0046:SK:HTML

(3) Smernica 2002/58/ES týkajúca sa spracovávania osobných údajov a ochrany súkromia v sektore elektronických komunikácií (anglicky text)

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32002L0058:EN:HTML

(4) Charta základných práv Európskej únie, Článok 8 - Ochrana osobných údajov

Vsetko vyssie uvedene pravo je uplatnitelne aj na Slovensku. Clenske staty EU maju ca 2 roky cas aby kazde nariadenie alebo smernicu upravili do lokalnej zakonnej podoby. Takze urcite meme platny zakon na ochranu osobnych udajov, ktory zahrna z vyssie uvedenych textov vsetky potrebne definicie a usmernenia.

Tak si to vsetko precitajte (:  najma vymedzenie pojmov osobny udaj, spracovanie osobnych udajov, spracovatel a suhlas so spracovanim. V praxi ochrany osobnych udajov ma 'data subject' (udajovy subjekt v sk preklade) celkom dost prav, ktorych sa moze dovolavat v suvislosti s ochranou jeho sukromia a osobnych udajov.

V podstate ziadny pravny subjekt o vas / o nas nemoze zbierat osobne udaje  // "osobné údaje" znamenajú akúkoľvek informáciu, ktorá sa týka identifikovanej alebo identifikovateľnej fyzickej osoby ("údajového subjektu"); identifikovateľná osoba je osoba, ktorú možno identifikovať, priamo alebo nepriamo, najmä pomocou overenia identifikačného čísla alebo jedného alebo viacerých faktorov špecifických pre jeho fyzickú, fyziologickú, duševnú, hospodársku, kultúrnu alebo sociálnu identitu.

Vynimky su napr osobne zoznamy kontaktov (adresare). Vsetci ostatni (firmy aj urady) mozu zbierat osobne udaje len